kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich

Kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich – pomoc krok po kroku

Mam kredyt we frankach szwajcarskich – czy mogę ubiegać się o unieważnienie umowy kredytowej lub “odfrankowienie” kredytu? Jakie dokumenty należy przygotować? Jaki jest harmonogram działań? Czy warto korzystać z pomocy kancelarii? Jakie szanse na wygraną mają frankowicze?

To ważny i bardzo aktualny temat – każdy, kto posiada kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, może wystąpić o unieważnienie umowy kredytowej lub “odfrankowienie” kredytu. Co to oznacza? Że kredytobiorca pozbędzie się zobowiązania, które od lat jest dla niego bardzo kosztowne.

Kredyt hipoteczny w CHF w pierwszej dekadzie XXI wieku był bardzo popularny, ponieważ w kalkulacjach, porównując wysokość raty czy szacowany koszt kredytu ze zobowiązaniem w polskiej walucie, kredyt denominowany lub indeksowany okazywał się dużo bardziej atrakcyjny finansowo. 

Klienci zadłużali się ponad możliwości, posiadali wyższą zdolność kredytową, nie byli odpowiednio uświadamiani, z jakim ryzykiem wiąże się zaciągnięcie kredytu w obcej walucie. Finał okazał się bardzo przykry dla samych kredytobiorców – w roku 2015 doszło do załamania i kurs franka szwajcarskiego poszybował w górę dwukrotnie, co oznaczało wyższe, nawet o 100%, raty kredytu. Wielu klientów nie było w stanie spłacać zobowiązania, zaś ci, którzy sprostali zmienionej wysokości rat kredytu, po nawet kilkunastu latach regularnej spłaty wciąż mają wyższą kwotę do uiszczenia niż w momencie podpisywania umowy kredytowej. 

Mam kredyt we frankach – co mogę zrobić?

Banki, które masowo udzielały kredytów, zarabiając na tym olbrzymie pieniądze, obecne słono płacą za te czasy. Dosłownie. Obecnie 9 na 10 spraw rozstrzyganych jest na rzecz kredytobiorców. Umowa kredytowa jest unieważniana, co w dużym uproszczeniu oznacza koniec wieloletniego problemu kredytobiorcy. Innym wyjściem jest również “odfrankowienie” kredytu, czyli przeliczenie długu z CHF na PLN po kursie z dnia podpisania umowy.

Bezpłatna analiza umowy kredytowej

Każdy frankowicz powinien walczyć o swoje prawa i pociągnąć banki do odpowiedzialności. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z kancelarią adwokacką, która poprosi o podesłanie umowy kredytowej. Zostanie ona bezpłatnie przeanalizowana, kancelaria wskaże klauzule abuzywne, wypunktuje dokumenty, o jakie klient powinien poprosić bank (określające aktualną wysokość zadłużenia), opisze przebieg dalszego działania i możliwości, jakie ma klient. Kancelaria każdorazowo indywidualnie ustala koszty związane z prowadzoną sprawą. Po akceptacji warunków przez klienta podpisywana jest umowa i niezbędne pełnomocnictwa.

Ile trwa postępowanie?

Rosnąca liczba postępowań wpływa na całkowity czas zamknięcia sprawy – obecnie rozpoznanie sprawy w dwóch instancjach trwa od 2 do 3 lat. W tym okresie całą sprawą zajmuje się kancelaria adwokacka – klient nie musi martwić się o konieczność zaangażowania dzięki podpisanemu pełnomocnictwu. 

Kredyt we frankach szwajcarskich – czy warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej?

Każdy klient, który posiada kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich może skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej. Co ważne – także klienci, którzy już spłacili kredyt w CHF, mogą założyć sprawę i domagać się od banku zwrotu kwoty naliczonej niezgodnie z prawem.

Kancelaria adwokacka PPKM we Wrocławiu do każdej sprawy podchodzi indywidualnie – zespół adwokatów posiada duże doświadczenie w kwestii postępowań związanych z frankowiczami. Statystyki, w których 9 na 10 spraw kończy się pozytywnie dla kredytobiorców są tego najlepszym potwierdzeniem.